Historie klubu

V roce 1958 byl p. Antonínem Holubovským, který měl v lukostřelbě velké zkušenosti, závodil již před I. sv. válkou a byl rekordmanem tehdejšího Lukostřeleckého svazu, založen lukostřelecký oddíl při TJ Spartak Tesla Votice. Soustředil kolem sebe skupinu mladých lidí a s nimi vybudoval za sokolovnou první střelnici. Stal se prvním předsedou a trenérem lukostřeleckého oddílu.

Již v roce 1960 získal člen lukostřeleckého oddílu Rudolf Toman titul přeborníka ČSSR a votické družstvo ve složení Rudolf Toman, Jiří Chaloupka a Bořek Havlíček skončilo na přeborech druhé. V letech 19611969 získali naši junioři nebo juniorky na přeborech ČSSR pětkrát první místo v družstvech, jednotlivci 18 přebornických titulů a vytvořili deset československých rekordů. Jejich jména se stala pojmy v československé lukostřelbě: Eva Hloušková, Eva Budilová, Helena Barešová, Květa Chaloupková, Jiřina Pšeničková, Lída Beranová, Rudolf Toman, Jaroslav Krákora, Jiří Schneider, Miroslav Klečka, Jiří Smetánka, bratři Chaloupkové, Milan Matěja, Luděk Břicháček, Zdeněk Kocura a Miroslav Vavřík. Votice měly i bohaté mezinárodní styky s lukostřelci Ruska, Mongolska, Německa, USA, Anglie a Austrálie. Zúčastnili se korespondenčního utkání Evropa – Afrika. Oddíl pořádal mezinárodní korespondenční utkání o Pohár města Votic. Bojovalo v něm 100 závodníků z Anglie, Mongolska, USA, Austrálie a ČSSR. V závodě o stříbrného skřítka, pořádaného klubem Bunburg (Austrálie), za účasti 400 závodníků z celého světa, vyhráli naši lukostřelci několik disciplín.

Střelnice za sokolovnou již nevyhovovala pořádání závodů i vlastnímu tréninku a tak si oddíl vlastními silami začal budovat novou střelnici za Teslou. Po jejím otevření v roce 1978 se život v oddíle jen pomalu rozbíhal a trvalo téměř deset let, než se navázalo na sportovní úspěchy ze šedesátých let. Musela se obnovit členská základna, proškolit trenéři a rozhodčí, provedl se nábor žáků a začala jejich systematická příprava.

Po rozpadu Spartaku Tesla Votice v roce 1989 se lukostřelecký oddíl osamostatnil a utvořil Lukostřelecký klub Votice a stále pokračuje v úspěšné práci. Obzvláště naši mladí lukostřelci se pravidelně objevují na prvních místech na mistrovství ČR jak v družstvech tak v jednotlivcích. Mladší žák Milan Andreas se v roce 1998 stal mezinárodním mistrem Slovenska. Mnoho našich členů bylo také zařazeno do mládežnického reprezentačního družstva a zúčastnilo se mnoha mezinárodních startů – za všechny jmenujme alespoň Romana Hájka.

Na jaře 2001 byla dokončena první etapa vyrovnávání střelnice, která začala již před třemi roky a neustále pokračuje systematická práce s mládeží. Také na poli organizačním dosáhl LK Votice mnoho úspěchů a často technicky zajišťuje jak pořádání M ČR, tak i závodů první ligy dospělých. V roce 2001 se závodu Cyrilometodějská FITA zúčastnila i korejská mládežnická reprezentace.