19. Mistrovství České republiky v terčové lukostřelbě dorostu

Publikováno: 20. Září 2010
Autor: Petr Kronus

O víkendu 11. – 12. 9.2010 proběhlo v prostorách votické střelnice 19. Mistrovství ČR v terčové lukostřelbě dorostu. Jednalo se závod, který by se dal považovat za vrchol sezóny pro většinu zúčastněných startujících. Startovní listina obsahovala celkem 65 účastníků, kteří byli rozděleni do dvou základních kategorií kadetů a juniorů. Za votický klub se mistrovství zúčastnili dva juniorští lukostřelci: Monika Vančurová a Filip Pertlík. V kategorii kadetů nás reprezentoval Petr Havel. Všichni jsme byli plni očekávání v jaké formě se představí hlavně naši junioři, protože oba jsou oporami svých družstev v ligové soutěži dospělých.
Do sobotních kvalifikací vstupovali oba s přesvědčením, že chtějí potvrdit dobré vyhlídky na pěkný celkový výsledek. Situace se začala více vyjasňovat již po prvních dvou dlouhých vzdálenostech. Filip neměl nástup do závodu úplně ideální, takže i proto se pohyboval v těchto fázích závodu průběžně na druhém místě. Monika si naproti tomu držela svůj standardní výkon, který stačil v dané chvíli také na druhé místo. Na dalších dvou krátkých vzdálenostech začal Filip potvrzovat svojí kvalitu a konečným kvalifikačním nástřelem 1246 bodů obsadil první místo. Monika Vančurová si i na krátkých tratích zkušeně pohlídala svou pozici a konečným kvalifikačním nástřelem 1187 bodů obsadila druhé místo za vedoucí Zuzanou Pánikovou z Ostravy. Náš jediný zástupce v kategorii kadetů Petr Havel se po kvalifikaci s nástřelem 861 bodů umístil na 20 nepostupovém místě.
Druhý den dopoledne proběhli bohužel bez votické účasti eliminace družstev. Zde nabízím zkrácený přehled konečného pořadí po jednotlivých kategoriích:

Kadeti-družstva
1.TJ Mar. Hory Ostrava
2. LO TJ OP Prostějov
3. 1. LK Plzeň 1935

Kadetky-družstva
1. TJ Mariánské Hory Ostrava
2. TJ SK Start Praha
3. SK Slavia Praha Lukostřelba

Junioři-družstva
1.I. LK Plzeň 1935
2.SK Start Praha
3.TJ Spartak Chrást

Juniorky-družstva
1. SK Start Praha
2. LK CERE
3. SK Slavia Praha Lukostřelba


V neděli po obědě začali probíhat soutěže jednotlivců , ve kterých jsme měli dvojí zastoupení v podobě Filipa Pertlíka a Moniky Vančurové. Oba začali svoje souboje na jedničku a bez větších problémů postoupili do semifinálových bojů. V tom se bohužel přestalo dařit Filipovi a po prohraném souboji s Vojtěchem Novotným ze Startu Praha se musel spokojit pouze se soubojem o třetí místo. V tomto souboji nastoupil proti Petrovi Polanskému z LK Chrást. Zde získal Petr Polanský v počátku menší náskok, který se Filipovi již nepodařilo vyrovnat, ale i přes bojovný výkon se musel nakonec spokojit s celkovým čtvrtým místem v soutěži juniorů. Do finálového souboje v soutěži juniorů nastoupili Vojtěch Novotný (Start Praha) a Vladimír Nechutný (I.LK Plzeň 1935). Finálový souboj ovládl jednoznačným výsledkem 6:0 Vláďa Nechutný a stal se tak zaslouženým 19. Mistrem ČR v terčové lukostřelbě juniorů.
Monika Vančurová postupovala svojí soutěží bez většího zaváhání až do finálového souboje, ve kterém nastupovala proti vítězce kvalifikace Zuzaně Pánikové z Ostravy. Obě soupeřky se velmi dobře znají z prvoligové soutěže, což bylo znát i během celého souboje. Nejprve se podařilo Zuzaně odskočit do mírného vedení, které Monika záhy snížila. Konec souboje však bezpečně ovládla Zuzana Pániková, která po vítězství 6.4 získala Mistrovský titul a Monika Vančurová obsadila konečné 2. místo v soutěži juniorek.
Konečné výsledky soutěže jednotlivců :

Junioři
1. Nechutný Vladimír - LK Plzeň
2. Novotný Vojtěch -Start Praha
3. Polanský Petr-LK Chrást

Juniorky
1. Páníková Zuzana- LK Ostrava
2. Vančurová Monika-LK Votice
3. Koťátková Eliška-LK CERE

Kadeti
1. Hudec Miroslav-LK Prostějov
2. Hanák David-LK Plzeň
3. Zapletal Jan-Start Praha

Kadetky
1. Studená Zdenka-LK Prostějov
2. Pospěchová Mikki-LK Ostrava
3. Žižková Klára-LK Ostrava

Za zmínku stojí, že celé odpolední soutěže jednotlivců přijela natočit i Česká televize – kanál ČT4, který z tohoto závodu odvysílá reportáž v rubrice „Sport v regionech“. Celé mistrovství vyvrcholilo závěrečným ceremoniálem, při kterém byla mnohokráte zmíněna vysoká profesionalita přípravy a organizačního zajištění celého šampionátu, za což patří veliké díky všem zúčastněným pořadatelům z LK Votice. Organizátoři mistrovství děkují touto cestou všem sponzorům zvláště pak hejtmanu Středočeského kraje MUDr. Davidu Rothovi, který převzal záštitu nad celým mistrovstvím.
Děkuji Vám za pozornost a držte nám palce!